Styly jógy

Zde naleznete popis jógových stylů, které nabízím na mých hodinách.

Jelikož o stylech jógy se toho na internetu dá nalézt spoustu (pro více info stačí kliknout na obrázek s názvem), tak jen pár slovy popíši o čem jsou lekce v mém podání a co můžete čekat.

Pomalejší jóga kde se při hodinách zaměřujeme hlavně na dech a jeho uvědomění. V ásanách zůstáváme delší dobu abychom měli čas si nacítit tělo, nastavit se v pozici podle možností našeho těla a hlavně si pozici prodýchat.

Součástí lekcí (delších než hodina) bývá pránájáma následovaná delším odpočinkem v šávásáně.

Hatha jóga v mém podání může býti surovějšího charakteru a nemusí tedy mezi pozicemi být tzv. plynutí. Lekce bývají složené ze základních ásan, takže se není čeho bát. Pokročilejší varianty ovšem také vždy nabídnu.

Prostě příjemné pohlazení na těle i duši, přijďte vyzkoušet. 😉

Co očekávat? Velmi systematický a „dynamický“ styl jógy. Dynamický v uvozovkách, protože praxe každého jednotlivého praktikanta vypadá úplně jinak, někoho velmi dynamicky a někoho zas skoro jinově. Aštánga jóga Sri K. Pattabhi Joise má přesně dané sestavy, kde je dán každý pohyb, dech i pohled. Na první pohled může tento styl vypadat náročněji (je tedy velmi vhodný i pro muže), ale při pravidelném praktikování poznáme jeho přednosti a jemnost v něm skrytou. Také získáme návyk praktikovat sami doma. Sestavu se praktikující postupně celou naučí.

Pokud chcete opravdu prožít jógovou praxi a jógu se naučit, aštángu jednoznačně doporučuji.

Lekce jsou stylem mysore, kde si každý praktikuje svým tempem. Pokročilí studenti praktikují sami (já jim případně v ásanách dopomáhám) a začátečníci se postupně učí danou sérii ásanu po ásaně (mají o něco více mé pozornosti).

A co je vůbec to mysore? Mysore styl učení charakterizuje aštánga jógu a je to něco mezi veřejnou lekcí a soukromou hodinou. Učitel nepředcvičuje a ani lekci nevede hlasem. Plynule prochází mezi studenty, pozoruje jejich praxi a když je třeba, tak individuálně dopomůže, upřesní, poradí, poskytne návod či pomoc. Na jednu lekci mohou přijít jak začátečníci, tak pokročilí. Začátečníci si postupně od základů budují svou vlastní praxi pod dohledem učitele a pokročilí svou praxi prohlubují. Každý provádí praxi ve svém vlastním tempu svého dechu a nemusí se nikomu přizpůsobovat. Jógová praxe má pak úplně jiný prožitek. Ač se to nezdá, mysore je velmi vhodné pro začátečníky, protože dostanou individuální přístup učitele za výrazně nižší cenu oproti soukromé hodině. A nesmím zapomenout zmínit, že atmosféra praxe ve skupině je neskutečně nabíjející. 🙏

Pro koho je aštánga vhodná? K. Pattabhi Jois řekl: Anyone can practice. Young man can practice. Old man can practice. Very old man can practice. Man who is sick, he can practice. Man who doesn’t have strength can practice. Except lazy people; lazy people can’t practice Ashtanga yoga. A víte co, i s tou leností se dá pracovat. 😉